Teplo domova na dosah: Jak na odvzdušnění topení svépomocí?
Příprava nářadí a pomůcek
Před samotným odvzdušněním topení si připravte veškeré potřebné nářadí a pomůcky, abyste měli vše po ruce. Budete potřebovat:
odvzdušňovací klíč nebo plochý šroubovák – záleží na typu odvzdušňovacích ventilů na vašich radiátorech
nádobu na zachycení vody – ideálně menší hrnec nebo misku
hadřík – pro případ většího úniku vody
případně i rukavice – ochrání vaše ruce před znečištěním
Je důležité mít připravený odvzdušňovací klíč správné velikosti, aby pasoval do odvzdušňovacího ventilu na vašem radiátoru. Pokud si nejste jistí, jaký typ klíče potřebujete, podívejte se do dokumentace k vašemu topnému systému nebo se obraťte na odborníka.
Identifikace odvzdušňovacích ventilů
Před samotným odvzdušněním je nezbytné správně identifikovat odvzdušňovací ventily na topném systému. Tyto ventily slouží k uvolnění zachyceného vzduchu v systému, který může bránit optimálnímu proudění teplé vody a snižovat tak účinnost topení. Odvzdušňovací ventily se obvykle nacházejí na nejvyšších bodech topného systému, jako jsou radiátory, topná tělesa nebo potrubí. Mohou se lišit tvarem a velikostí, ale většinou se jedná o malé, kulaté nebo hranaté ventily s otvorem uprostřed. Pro snadnou identifikaci bývají často označeny symbolem kalíšku nebo nápisy jako "AIR" nebo "VENT". V případě pochybností je vždy vhodné konzultovat umístění a typ odvzdušňovacích ventilů s projektovou dokumentací domu nebo se obrátit na odborníka.
Metoda odvzdušnění | Náročnost | Cena | Potřeba odborníka |
---|---|---|---|
Ruční odvzdušnění | Nízká | Zdarma (kromě nákladů na nádobu na vodu) | Ne |
Použití automatického odvzdušňovače | Velmi nízká | 500 - 1500 Kč (za odvzdušňovač) | Většinou ne, záleží na typu a instalaci |
Profesionální odvzdušnění (včetně kontroly tlaku) | N/A | 1000 - 2000 Kč | Ano |
Postup odvzdušnění radiátoru
Před samotným odvzdušňováním je nutné vypnout kotel nebo oběhové čerpadlo, aby se zabránilo dalšímu nasávání vzduchu do systému. Počkejte, dokud topení zcela nevychladne, abyste se nepopálili o horký radiátor nebo vodu. Připravte si nádobu na zachycení vody a hadřík pro případné otření. Nyní můžete přejít k samotnému odvzdušnění. Začněte u radiátoru, který je nejblíže kotli, a postupujte směrem k těm nejvzdálenějším. Na horní části radiátoru, obvykle na opačné straně od přívodu vody, naleznete odvzdušňovací ventil. Ten bývá často opatřen plastovou krytkou, kterou odšroubujte. Na ventil nasaďte hadřík a pomalu jej otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud neuslyšíte syčivý zvuk unikajícího vzduchu. Jakmile začne z ventilu vytékat voda, utáhněte ventil zpět. Nezapomeňte, že stačí pouze mírné povolení ventilu, není nutné jej odšroubovávat úplně. Po odvzdušnění všech radiátorů zkontrolujte tlak v topném systému a v případě potřeby ho doplňte. Po doplnění tlaku spusťte kotel nebo oběhové čerpadlo a zkontrolujte, zda všechny radiátory topí rovnoměrně. V případě, že se vám nedaří radiátory odvzdušnit svépomocí, nebo problém přetrvává, nezdráhejte se obrátit na odborníka - topenáře.
Doplnění vody do systému
Po důkladném odvzdušnění všech radiátorů je důležité zkontrolovat tlak v topném systému. Pokud je tlak příliš nízký, je nutné systém doplnit vodou. Doplnění vody se provádí pomocí dopouštěcího ventilu, který se obvykle nachází v blízkosti kotle. Před dopouštěním vody je nutné vypnout kotel a uzavřít hlavní uzávěr vody.
Otevřete dopouštěcí ventil a pomalu dopouštějte vodu do systému. Sledujte tlak na manometru a vodu dopouštějte, dokud nedosáhnete požadované hodnoty. Požadovaný tlak se liší podle typu topného systému, ale obvykle se pohybuje mezi 1 a 1,5 baru. Po doplnění vody uzavřete dopouštěcí ventil a zapněte kotel. Následně zkontrolujte, zda nedochází k úniku vody a zda systém funguje správně.
Kontrola tlaku v systému
Před samotným odvzdušněním topného systému je důležité zkontrolovat tlak v něm. Ideální tlak se pohybuje okolo 1 až 1,5 baru, nicméně se vždy řiďte pokyny výrobce vašeho kotle. Tlak snadno zkontrolujete na manometru, který je obvykle umístěn na kotli nebo v jeho blízkosti. Pokud je tlak příliš nízký, je nutné systém doplnit vodou. To provedete otevřením dopouštěcího ventilu, který bývá umístěn pod kotlem. Ventil pomalu otáčejte, dokud nedosáhnete požadovaného tlaku. Poté ventil pečlivě uzavřete. V případě, že je tlak v pořádku, můžete přistoupit k samotnému odvzdušnění radiátorů. Nezapomeňte, že odvzdušnění topení je důležitou součástí údržby vašeho domu a jeho správné provedení vám zajistí nejen tepelnou pohodu, ale i úsporu energie.
Opakování procesu
V některých případech může být nutné proces odvzdušnění topení opakovat. To platí zejména u větších domů s rozsáhlým topným systémem, nebo pokud se v systému nachází větší množství vzduchu. Opakované odvzdušnění se doporučuje provést i po prvním spuštění topení na začátku topné sezóny, jelikož se v potrubí mohlo během odstávky nahromadit větší množství vzduchu.
Při opakovaném odvzdušňování postupujte stejným způsobem jako při prvním odvzdušnění. Začněte u radiátoru, který je nejblíže kotli a postupujte směrem k těm nejvzdálenějším. Nezapomeňte si před zahájením odvzdušňování vypnout kotel a nechat topný systém vychladnout. Pravidelným odvzdušňováním zajistíte optimální funkčnost vašeho topného systému a zamezíte vzniku hluku v potrubí. Zároveň tím prodloužíte životnost celého topného systému a předejdete zbytečným poruchám.
Odvzdušnění topení není žádná věda. Stačí vám k tomu jen speciální klíč a nádoba na vodu. Nezapomeňte ale, že tlak v systému by se měl pohybovat okolo 1 baru.
Zdeněk Pospíšil
Tipy pro efektivní odvzdušnění
Před samotným odvzdušňováním je vhodné vypnout kotel, aby nedošlo k jeho poškození a zároveň se systém zbytečně neochlazoval. Pro efektivní odvzdušnění je vhodné začít u radiátoru, který je nejblíže kotli, a postupovat směrem k těm nejvzdálenějším. K odvzdušnění budete potřebovat odvzdušňovací klíč a nádobu na zachycení vody. Při odvzdušňování postupujte opatrně a pomalu otáčejte odvzdušňovacím ventilem, dokud neuslyšíte syčivý zvuk unikajícího vzduchu. Jakmile začne z ventilu vytékat voda, ventil uzavřete. Během odvzdušňování sledujte tlak v systému a v případě potřeby doplňte vodu do topného systému. Po odvzdušnění všech radiátorů znovu zapněte kotel a zkontrolujte, zda jsou všechny radiátory rovnoměrně teplé. Pokud ne, opakujte proces odvzdušnění. Nezapomeňte, že pravidelné odvzdušňování topného systému je důležité pro jeho správnou funkci a efektivní vytápění vašeho domova.
Kdy volat odborníka
Někdy se může stát, že i přes pečlivé dodržení návodu na odvzdušnění topení se vám nedaří problém vyřešit. Pokud se vám nedaří topení odvzdušnit, nezoufejte a raději se obraťte na odborníka – instalatéra. Ten má k dispozici profesionální vybavení a zkušenosti, díky kterým dokáže rychle a efektivně identifikovat a odstranit příčinu problému. Zavolání odborníka je namístě i v případě, že si nejste jistí správným postupem při odvzdušňování, máte obavy z poškození topného systému nebo se potýkáte s únikem vody. Pamatujte, že včasné zavolání odborníka vám může ušetřit spoustu starostí a finančních nákladů na případné opravy.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: domov